Haber

Bangladeş’teki Rohingya mülteci kampında sel

Arakanlı mültecilere ev sahipliği yapan Angladeş’teki dünyanın en büyük mülteci kampında muson yağmurları nedeniyle sel meydana geldi. 1.400’den fazla mülteci barınağı hasar gördü.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) Bangladeş Ofisi, muson iklimi nedeniyle dün başlayan sağanak yağışlarla birlikte Rohingya mültecilerin kaldığı Cox’s Bazaar’da su baskınlarının meydana geldiğini duyurdu. Muson ikliminin bölgeye yağış, ani seller ve kuvvetli rüzgarlar getirdiği vurgulanarak, selden etkilenen mültecilerin geçici olarak güvenli barınaklara yerleştirildiği belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu Rohingya Mülteci Yardımı, 1 Ağustos’tan bu yana şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerden 9 bin 237 mültecinin etkilendiğini ve 1 bin 431 barınağın zarar gördüğünü açıkladı. Sel ile birlikte mülteci kamplarında insani yardıma olan ihtiyacın arttığı belirtilirken, UNHCR, yerel sivil toplum kuruluşları ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) gönüllülerinin selden etkilenenlere yardım etmeye çalıştığı belirtildi. Bangladeş’in Myanmar sınırında ve Cox’s Bazaar kenti çevresinde bulunan mülteci kamplarında Myanmar’dan kaçan toplam 961.729 Rohingya mülteci bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu