Yaşam

Merve Dizdar ödül konuşmasını anlattı: Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmindeki rolüyle 76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Dizdar, ödül töreninde yaptığı konuşmanın hedef gösterilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Reuters’e konuşan Dizdar, “Doğduğum ülke, buradaki kadınlar, hepimizin mücadelesi var, burada ve dünyanın her yerinde var. Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bir konuşma yaptım. bu konuda.”

Ne oldu?

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Dizdar, “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inançları ve varoluşu için çabalayan ve bedel ödemek zorunda kalan bir kadın. Bu uğurda onu tanımak ve anlamak uzun zaman alıyor uzun yıllar çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak Nuray ve Nuraylar’ın duygularını ezbere bilmeyi gerektiriyor geçmişten beri. Doğduğum gün risk alan ve ne olursa olsun umudunu kaybetmeyen tüm ablalarıma ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

Dizdar’ın bu konuşmasına sosyal medyadan bazı kullanıcılar tepki gösterdi. Konuşma, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu tarafından da hedef alındı. Uslu, “Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin Merve Dizdar. Sonra aldığın ödül için bu ülkenin bütün vatandaşlarından tebrikler bekleyebilirsin. Ödül alanların tebrik edilecek bir yanı yok. Ülkelerine saygı duymuyorlar.”

Festivalin ardından oyunu İstanbul’da oynadıktan sonra Reuters’e konuşan Dizdar, “Burada gördüğüm takviyeden çok etkilendim” dedi. Dizdar, “Ülkeme böyle bir ödül kazandırdığım için çok mutluyum. Bunu tüm ablalarımla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Reuters’in “Cannes’ın en iyi kadın oyuncusu ikinci tur gününde kutuplaşmış bir Türkiye’ye döndü” başlıklı haberinde, “Dizdar hem tebrik kutlamaları hem de hayranlarından sert eleştiriler aldı. Bu durum ülkedeki aşırı kutuplaşmayı gözler önüne seriyor.” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu