Haber

Mustafa Yeneroğlu’ndan Bakan Soylu’ya: “Türkiye Tek Yürek Kampanyasında Toplanan Bağışların Ne Kadarı Deprem Bölgesinde Harcandı”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Türkiye Tek Yürek Kampanyası kapsamında bugüne kadar toplanan bağışların ne kadarı deprem bölgesinde kullanıldı?” diye sordu.

Mustafa Yeneroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından düzenlenen Türkiye Tek Yürek Kampanyası’nda toplanan bağışların akıbeti hakkında Süleyman Soylu’nun talebiyle TBMM’ye soru yöneltti.

Yeneroğlu, önergesinde Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın kampanyada toplanan yaklaşık 115 milyar TL’lik bağışın 84 milyar 400 milyon TL’sinin AFAD hesaplarına yatırıldığını, kalan bağışların ise ses çıkaran bağışçılar tarafından ödenmediğini hatırlattı. Yeneroğlu, Bakan Soylu’ya şu soruları sordu:

“Türkiye Tek Yürek Kampanyası” kapsamında kaç bağış toplandı? Bugün itibarıyla bağışların ne kadarı ödendi? Canlı yayına bağlanarak bağış yapacağını belirten kişi ve kuruluşlar kimler, ama taahhüt ettikleri bedelden bağış yapmadılar mı? Şimdiye kadar toplanan bağışlar rastgele bir kuruma mı aktarıldı? Varsa hangi kurumlara aktarıldı?” ve ne kadar aktarıldı? Transfer edilen bağışların şu ana kadar ne kadarı deprem bölgesinde kullanıldı? Varsa bu bağışlarla ne gibi çalışmalar yapıldı? 2021 ve 2022 yılına ait mali tablolar ve mali veriler neden AFAD resmi sitesinde yayınlanmıyor?”

focaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu